Od šití přes tetování k výšivkám, tisku, látkám…a zase zpět :-)

Jak spolu souvisí šití a tetování? Nebo výšivky? Velice snadno…vše je jen pořád tím samým uměleckým vyjádřením kreativní mysli. Jakékoli. Tu moji nevyjímaje.

Dospíváním jsem postupně získávala různé touhy – jak už jsem někde psala – tak to byly například vysoké šněrovací boty, proutěný kočár, dredy a také tetování. Zkrátka na první pohled samé malichernosti 🙂

Ale ony se postupem času tyhle malichernosti začaly vrstvit a nabalovat na sebe další a další významy, souvislosti a tvůrčí vášně. Tak jako se v životě rozrůstá a mění všechno.

Moje vášně se prozatím na nejdelší období projevují skrz šití. Takže látky. 

Samozřejmě vybírám takové, které se mnou co nejvíc souzní…a šít chci samozřejmě ideálně ze svých.

Předloni jsem oslovila kamarádku Terezu Muškovou Olivovou, zda bych nemohla použít její motiv můry, protože to okamžitě …zarezonovalo…

A tak ve spolupráci s další kamarádkou Šárkou Honsovou vznikly první látkové panely.

 

Jelikož jsem ale nevydržela čekat, nechala jsem vyrobit také profi výšivky (u firmy Top Výšivka)…každá technika má něco do sebe a začala jsem obě varianty volit podle potřeby.

Začátek tohoto roku byl velice zvláštní…takový energetický šál omotaný kolem dokola….chvílemi jako bezpečný kokon, chvílemi jako svěrací kazajka. 

Potřebovala jsem uskutečnit další z nutkavých tužeb – vrátit se po letech s nitěmi a látkami alespoň na chviličku k tužce a papíru. Bylo to terapeutické. A vznikly z toho dva nové motivy. 

Oba tak trochu ve stylu tetování – jak už jsem psala v úvodu, pro mne je to vlastně další forma uměleckého vyjádření. Potíž je v tom, že kůže je choulostivý „orgán“ a má omezenou kapacitu. A neopakovatelnou duchovní a duševní intimitu, která se samozřejmě použitím „obrázku“ změní. Svou integritu tím buď podpoříte, nebo zničíte.

Zkrátka – nelze mít všechny krásné obrázky na kůži…pokud nejste např. cirkusák z prvních dekád dvacátého století 🙂 Ostatně v té době i artistky nezůstávaly „pozadu“ , ale dokonce ani dámy z vyšších kruhů, které si nechávaly na ramena či šíji vytetovat něžné ornamenty.

Velké aplikace, které jsem začala intuitivně umisťovat na záda, vlastně evokují tetování. Lépe tam vyniknou, a hlavně – obrázky a aplikace na prsou „vyzní“ mnohdy dost prapodivně, co si  budeme povídat 🙂

Jedním z mých motivů je samozřejmě vážka. Protože vážky a jejich křídla ke mně zatím ještě stále „mluví“, létají mi jak ve fantazii, tak v reálu… 🙂

Opět jsem nechala vyrobit nejprve výšivky….i na profi vyšívacím stroji to trvá hodinu!, než se mi vyšije jedna…

Shodou okolností jsem v zimě našla své staré kresby – bylo mi cca 14 a připravovala jsem se na přijímačky…zároveň mi můj dvanáctiletý syn přinesl ukázat svůj domácí úkol:  kresby hmyzu do přírodopisu – a bylo to 🙂

Další motiv můry byl opět návrh – tentokrát už na „zakázku“ – od Terezky Muškové Olivové, která je už několik let mou „dvorní“ šperkařkou č.1, ale v posledním roce také začala sama tetovat. No není to „náhoda “ :-)?

 

Mým druhým motivem byla samozřejmě také můra…a podle nich zase nejprve výšivky

A sláva – těsně před prázdninami konečně přišly nové vytištěné bavlněné panely!

Mohla jsem začít tvořit…první na řadu přišly opět vážky, jejich energie je přeci tak dokonale letní… 🙂 !

Můry už jsou víc na podzimní notu…až odkvetou a opadají poslední růže, život vejde do zimy, čas se zastaví a pak vše začne pomaličku zase obnovovat…Ale to zase příště.

….No – a další a další jsou momentálně v procesu….

A abych to uzavřela tak jak jsem začala – končí období proutěných kočárků a dredů, vysoké šněrovací boty jsou dobré akorát tak na zničení mých nohou, ale tetování mi rozhodně zůstane. S tím jsem počítala. Ostatně proto jsem si ho pořídila až jako poslední. Ve věku, kdy jsem sama sobě dovolila naplno rozkvést… 🙂

A to můžete udělat kdykoli, třeba i v šedesáti.

 

P.S. Ještě vám sem musím dát ukázky zmíněného tetování (a šperků) od Tereza Mušková Olivová | Facebook 🙂

 

P.S. Všechny fotky v jednotlivých galeriích se dají rozkliknout a zvětšit 🙂

2 komentáře u „Od šití přes tetování k výšivkám, tisku, látkám…a zase zpět :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *